Raport o stanie Związku – Informacja

  1. Raport został opracowany zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym.
  2. W pierwszej części opisany jest obecny skład osobowy Zgromadzenia Związku i Zarządu Związku oraz Komisji stałych.
  3. Kolejny element to informacja o sposobie funkcjonowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców z gmin tworzących Związek.

Przypominam, że system obejmuje 14 gmin /bez Sandomierza i Ożarowa/.  W ramach swojej działalności Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki przejął całość zadań z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Systemem zgodnie z Uchwałami Zgromadzenia Związku objęte są wszystkie nieruchomości zamieszkałe, jak również niezamieszkałe i domki letniskowe. W systemie uczestniczy około 25.000 gospodarstw domowych, 131 wspólnot w których zamieszkuje 3.200 osób oraz 1222 podmiotów gospodarczych. Zajmujemy się przyjmowaniem, weryfikacją i kontrolą deklaracji składanych czy to z nieruchomości tzw. zamieszkałych jak również niezamieszkałych /osoby prowadzące działalność gospodarczą i różne instytucje/. Wydajemy decyzje administracyjne dotyczące gospodarki odpadami. Przyjmujemy wpłaty i egzekwujemy kwoty zaległości w opłatach.  Kolejnym działaniem jest organizacja przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych od  mieszkańców do Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Janczycach. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – mieszkańcy obowiązkowo muszą segregować wytworzone odpady komunalne na następujące frakcje: plastik, metale i opakowania wielomateriałowe , papier, szkło, odpady bio i zielone oraz od 1 stycznia 2025 roku tekstylia. Pozostałe odpady to odpady zmieszane. Odpady zmieszane wystawiane są w koszach, natomiast frakcje segregowane w workach. Jeśli mieszkaniec zadeklaruje kompostownik – na terenie naszego Związku ponad 21.000 gospodarstw zadeklarowało – to z tych posesji nie odbieramy odpadów bio.  Raz w roku organizujemy na terenie każdej gminy zbiórkę wielko gabarytów.

W wyniku przeprowadzonego w 2023 roku przetargu – odbiór i transport odpadów w latach 2024 – 2025 wykonują: z terenu gminy Zawichost REMONDIS, z gminy Sadowie PGKiM Opatów, z gmin Dwikozy, Osiek, Samborzec i Opatów BIOSELECT z Rakowa. Pozostałe gminy Koprzywnica, Łoniów, Klimontów, Bogoria, Iwaniska, Lipnik, Baćkowice, Obrazów  obsługuje MZGOK Janczyce.

Funkcjonowanie systemu uzupełnia PSZOK w Janczycach gdzie każdy mieszkaniec może dowieźć swoje odpady.

Wszystkie odpady zwożone są do Zakładu w Janczycach. W skali roku jest to około 20.000 ton. Każdego roku wzrasta ilość odpadów, które trafiają do Zakładu.

Do  Zakładu w Janczycach trafiają odpady z Sandomierza i Ożarowa. Jednak system odbioru organizują te gminy. Jest to około 10.000 ton w skali roku.

Takie ilości to maksymalna wydajność naszej linii sortowniczej. Dalsze zwiększanie ilości spowoduje konieczność uruchomienia drugiej zmiany.

Na terenie Związku w roku 2024 obowiązywała stawka 20 złotych od osoby w gospodarstwie na miesiąc. Przy zadeklarowaniu kompostownika stawka wynosiła 18 złotych od osoby na miesiąc.

Zgodnie z ewidencją osób zamieszkałych na ternie Związku jest około 95.000. Deklaracje złożyło około 75.000 osób. Czy rzeczywiście brakuje 21% osób w naszych gminach?. W tym temacie współpracujemy z Ośrodkami Pomocy Społecznej, sołtysami. Dokonujemy kontroli poszczególnych nieruchomości. Weryfikujemy ilość urodzeń i zgonów – dzięki dostępowi do systemu ewidencji ludności.  Z naszej analizy bieżącej wynika, że na jedno urodzenie przypada 10 zgonów. Niestety nasze gminy wyludniają się.

  1. Za 2024 rok EZGDK osiągnął poziom recyklingu i ponownego użycia w wysokości 46,5%. Minimalny wymagany poziom zgodnie z przepisami wynosi 45%. Dzięki takiemu wynikowi unikniemy płacenia kar za jego przekroczenie.
  2. Kolejny element to sprawozdanie finansowe. W roku 2024 wpłaty od mieszkańców objętych systemem gospodarki odpadami pokryły koszty funkcjonowania systemu. Dochody z tytułu gospodarki odpadami komunalnymi wyniosły 19.251.000 złotych. Wydatki związane z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami wyniosły 18.525.000 złotych. Nadwyżka dochodów w wysokości 726.000 złotych zostanie ujęta w budżecie Związku na 2025 rok z przeznaczeniem na wydatki związane z funkcjonowanie systemu.

Ogólnie wykonaliśmy dochody w wysokości 22.878.000 złotych, natomiast wydatki wyniosły kwotę 20.666.000 złotych.

W 2024 roku zakończone zostało zadanie inwestycyjne ‘’budowa instalacji fotowoltaicznej na terenie Zakładu w Janczycach” – koszt zadania wyniósł 1.891.000 złotych. Z tego kwota w wysokości 1.784.000 pochodziła z programu Polski Ład, wkład Związku wyniósł 106.960 złotych.

MZGOK w Janczycach ze swoich środków wybudował mur przeciwpożarowy pomiędzy lasem a magazynami  o długości 143 metry i wysokości 6 metrów za kwotę 500.000 złotych netto.

Sytuacja Związku jest stabilna finansowo. Mamy wprawdzie 470.000 złotych kredytu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach, ale nie mamy żadnych problemów z jego spłatą.

  1. Związek jest 100% właścicielem Międzygminnego Zakładu Gospodarki Odpadami w Janczycach. Związek jest właścicielem ponad 6 ha gruntów zabudowanych budynkami Zakładu i kwaterami składowiska w Janczycach. Dodatkowo MZGOK jest właścicielem 4 ha gruntów w Janczycach. Związek jest właścicielem 4 ha gruntów w Marianowie gmina Iwaniska. Zarząd Związku złożył wniosek o przeznaczenie tych gruntów w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego pod odnawialne źródła energii /biogazownia i farma fotovoltaiczna/.
  2. Potrzeby inwestycyjne – rozwojowe.

– budowa instalacji przeciwpożarowej na sortowni – wymogi ubezpieczyciela,

– zakup gruntów pod rozbudowę Zakładu,

– budowa PSZOK-ów w Janczycach, Opatowie i we wschodniej części np. Koprzywnica.

– budowa biogazowni lub kompostowni może z wykorzystaniem osadów z oczyszczalni i biomasy rolniczej,

– budowa kwatery składowiska,

– wymiana śmieciarek.

  1. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach – do zadań obowiązkowych należy między innymi prowadzenie Edukacji Ekologicznej. W roku 2024  już po raz kolejny Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki przeprowadził program edukacji ekologicznej. Program „Zbieramy, segregujemy, przetwarzamy odpady i chronimy nasze środowisko – XVI edycja.  Program adresowany był do szkół podstawowych w miastach i gminach należących do Związku.  Wzięło w nim udział 5.058 dzieci z 44 szkół podstawowych.
  2. Na terenie Ekologicznego Związku w trosce o dobro mieszkańców funkcjonuje bezpłatna aplikacja mobilna „BLISKO”, która wspiera mieszkańców w domowej gospodarce odpadami
  3. Zgodnie z obowiązującymi przepisami –„Raport o stanie Związku” – został upubliczniony na stronie internetowej Związku /www.ezgdk.pl/ w dniu 26 maja 2025 roku.

Paweł Rędziak