Sukces bezpłatnej zbiórki folii rolniczej od rolników z terenu EZGDK

Usuwanie folii rolniczych w gospodarstwach rolnych jest poważnym wyzwaniem. Odpady foliowe, takie jak osłony płaskie, osłony tuneli, folie kiszonkarskie czy ściółkowe, opakowania po nawozach i nasionach, nie są odbierane w ramach deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Utylizacja ich na własną rękę jest kosztowna. Do 2023 rolnicy mogli korzystać z ogólnopolskiego dofinansowania, jakie umożliwiał program – Usuwanie folii rolniczych, finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podległy Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Na rok 2025 nie ma w planach takiego programu.

Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki wychodząc naprzeciw oczekowaniom mieszkańców
zamieszkujących teren naszego Związku wspólnie z samorządami oraz firmą Kornex zorganizował taką zbiórkę.

W dniach 18 luty 2025 – 13 marzec 2025 na terenie 8 gmin należących do Ekologicznego Związku Gmin Dorzecza Koprzywianki odbyła się bezpłatna zbiórka folii rolniczej .

Odbiór odbył się w następujących terminach:

  1. Sadowie – 18 luty 2025
  2. Baćkowice – 20 luty
  3. Bogoria; Baćkowice – 25 luty
  4. Bogoria, Baćkowice – 27 luty
  5. Lipnik; Iwaniska – 27 luty
  6. Lipnik; Opatów – 11 marzec
  7. Dwikozy; Zawichost– 13 marzec

Odebrano łącznie 82 tony folii rolniczej. Pozwoliło to oszczędzić mieszkańcom prowadzącym gospodarstwa rolne łącznie 61 500 zł.

Jak wskazuje Agrofakt https://www.agrofakt.pl/utylizacja-folii-rolniczych-sa-lokalne-programy-a-co-z-ogolnopolskim/ Ekologiczny Związek Gmin Dorzecza Koprzywianki mimo braku ogólnopolskiego programu sam odnalazł alternatywę dla braku finansowania odbioru folii rolniczej.

Zachęcamy mieszkańców do udziału w tego typu inicjatywach, które wspierają prawidłowe gospodarowanie odpadami i pomagają w dbaniu o czystość naszej okolicy. W Polsce coraz większą rolę odgrywają lokalne inicjatywy promujące recykling, zapobieganie powstawania odpadów oraz zrównoważony rozwój, pozwalają na zwiększenie świadomości społecznej oraz aktywne działanie na rzecz ochrony środowiska. Współpraca międzygminna, organizacji pozarządowych, szkół i samorządów w walce z problemem przyczynia się do realnej poprawy jakości życia oraz ochrony naszej planety.